Żółte zęby często są konsekwencją konsumpcji niektórych napojów orzeźwiających, zwłaszcza dużych ilości kawy, coli lub herbaty. Należy jednak wiedzieć, że poza kawą i herbatą przyczynia się do tego na przykład czerwone wino, a nawet inne alkohole. U niektórych osób żółtawe zabarwienie jest naturalną barwą zębów i wówczas bardzo trudno je wybielić. Żółte zęby mogą mieć wiele zabarwień. Mogą one mieć delikatny żółtawo-biały odcień, który jest naturalną barwą zębiny, po widoczne przebarwienia na zębach. Niestety, mało kto może cieszyć się idealnie białym uśmiechem bez użycia specjalistycznych operacji wybielających. Skąd bierze się ten niechciany żółty odcień?
Nawigacja:
- Przyczyny żółtych przebarwień na zębach
- Przyczyny żółtych zębów leżą głównie w higienie
- Przebarwienia zębów a antybiotyki z grupy tetracyklin
- Przyczyny wystąpienia przebarwień u dzieci
Przyczyny żółtych przebarwień na zębach
Zabarwienia na zębach często są rezultatem nieodpowiedniej diety. Niektóre produkty konsumpcyjne, takie jak jagody, granaty albo grejpfruty, mieszczą w sobie duże ilości chromogenów, czyli preparatów, które po zajściu określonej reakcji sztucznej przeistaczają się w barwniki, przylegające do szkliwa i zmieniające jego kolorystykę. W razie gdy szkliwo jest dodatkowo nadszarpnięte, np. za przyczyną częstego konsumowania kwaśnych napojów oraz owoców uszkadzających jego nieelastyczną strukturę, to barwniki wnikają jeszcze głębiej i powodują żółknięcie zębów. Na rozwijanie się ich odcienia wpływa również palenie wszelkiego typu tytoniu.
Przyczyny żółtych zębów leżą głównie w higienie.
Kiedy zęby nie są starannie umyte po jedzeniu, zwłaszcza na koniec dnia, dochodzi do odkładania się na nich płytki nazębnej, która nieusuwana regularnie przekształca się w twardy kamień o żółtawym wyrazie. Niestety, bardzo ciężko usunąć go domowymi metodami i wówczas konieczna jest operacja w pokoju dentysty. Powinien on też poprzedzać wszelkie działania związane z wybielaniem zębów.
Przebarwienia zębów a antybiotyki z grupy tetracyklin.
Ciemnieją też martwe zęby np. poddane leczeniu kanałowemu. W przypadku niektórych osób lekko żółtawy koloryt jest naturalnym zabarwieniem zębów i wówczas są one najmniej podatne na zabiegi wybielające. Znacznie łatwiej przywrócić biały uśmiech osobom, u których żółte zęby są rezultatem powstałych przebarwień.
Młody wiek a żółte zęby – przyczyny wystąpienia przebarwień u dzieci
Najczęściej zaczynają być na nich widoczne bielsze lub brązowe plamki. Ich czynniki są zróżnicowane i często wskazuje na nie odcień przebarwień. Żółte lub szare są konsekwencją zażywania antybiotyków, zwykle tetracyklin, które zaburzają postępowanie mineralizacji zęba. Ewolucja zabarwienia widoczna jest wówczas przy szyjkach zębowych, głównie na kłach i trzonowcach. Jeżeli białe zanieczyszczenia bardzo szybko zamieniają się w brązowe, są to pierwsze przejawy próchnicy. Na żółknięcie zębów mogą też wpływać codziennie używane medykamenty obniżające ciśnienie a także wszelakie leki antyalergiczne. Żółknięcie zębów jest naturalnym postępowaniem powiązanym ze starzeniem się organizmu.
Źródła:
- Tooth Whitening Techniques, Linda Greenwall, CRC Press, 2017, ISBN: 1315341360, 9781315341361
- The Facts about Nicotine, Marshall Cavendish, 2006, ISBN: 0761422447, 9780761422440
- Kierunki toksycznego oddziaływania nikotyny i jej metabolitów na tkanki przyzębia, Rudziński R., Banach J., Dent. Med. Probl. 2007, 44, 251–254.