Jak zamaskować brak zęba? Domowe sposoby i uzupełnienie u dentysty

Jak zamaskować brak zęba? Domowe sposoby i uzupełnienie u dentysty
Brak zęba może być spowodowany wypadkiem lub zniszczeniem jego struktury z innych przyczyn. Taka sytuacja często powoduje poczucie dyskomfortu i wstydu. Warto wtedy zapoznać się z dostępnymi na rynku rozwiązaniami i znów cieszyć się zdrowym, pełnym uśmiechem. W zależności od potrzeb i możliwości finansowych można wybrać odpowiednie uzupełnienie brakujących zębów. Jak zamaskować brak zęba? Które z rozwiązań jest najkorzystniejsze?

Jak zamaskować brak zęba? Rozwiązania od najtańszych do najdroższych

W sytuacji, gdy straciliśmy jednego zęba, lub braków zębowych jest więcej warto rozważyć dostępne rozwiązania tymczasowe i stałe. W zależności od wybranego rodzaju, uzupełnienie brakujących zębów może pełnić głównie funkcję wizualną lub sprawować wszystkie funkcje naturalnego uzębienia. Nawet jeśli docelowo myślimy o skorzystaniu ze stałych implantów, to produkty takie jak sztuczne zęby tymczasowe mogą pełnić doskonałą funkcję kosmetyczną przed spodziewanym zabiegiem, na który zazwyczaj trzeba poczekać.

Najlepszy sposoby na zamaskowanie braku zęba:

 1. Sztuczne zęby tymczasowe – kosmetyczne implanty w formie granulek (nasz ulubiony sposób)
 2. Kosmetyczne nakładki – zakładane na cały łuk zębowy
 3. Proteza natychmiastowa – tutaj zaczyna się robić drogo
 4. Proteza na zatrzaski – uzupełnienie zapinane na klamry
 5. Mostek na zęby – rozwiązanie dla większych ubytków
 6. Implanty stomatologiczne – trwałe uzupełnienie, najbardziej polecane przez dentystów

Kosmetyczna, tymczasowa proteza na jednego zęba – najtańsze maskowanie

Tymczasowe implanty kosmetyczne to skuteczne rozwiązanie w przypadku, gdy brak zęba wywołuje u nas dyskomfort przed wyjściem na imprezę czy inne ważne spotkanie. Atrapa ma zdecydowane zalety zarówno pod względem ekonomicznym jak i wizualnym. Samodzielne stworzenie implantu zajmuje kilka minut a wypełnienie nim luki w uzębieniu natychmiast dodaje pewności siebie.

Kosmetyczne tymczasowe implanty kosmetyczne wykonuje się z termoplastycznych granulek
W zakupionym zestawie mamy termoplastyczne granulki, z których następnie formowany jest implant. Materiał, z którego są wykonane jest biodegradowalny i w pełni przyjazny środowisku. Co ważne, implanty kosmetyczne nie wywołują żadnych reakcji alergicznych i nie podrażniają delikatnej powierzchni jamy ustnej. 

Aby stworzyć implant kosmetyczny należy podgrzać granulki, a z powstałej masy uformować ząb o pożądanym kształcie i rozmiarze. Tak przygotowany sztuczny ząb jest wielorazowy, a po jego ściągnięciu można go podgrzać i uformować na nowo. Z jednego opakowania można stworzyć około 10 całych zębów, natomiast możliwość wielokrotnego użytku sprawia, że zestaw może posłużyć na długi okres czasu.

Warto pamiętać, że kosmetyczne tymczasowe implanty pełnią funkcję maskującą. Nie jest to stomatologiczne wypełnienie zęba, natomiast może pełnić rolę okresowego zamiennika przed planowaną wizytą u stomatologa. 

Jeśli mamy problemy z zębami lub planowane usunięcie z przyczyn zdrowotnych to dobrze jest zaopatrzyć domową apteczkę w sztuczne zęby tymczasowe. Kosmetyczne nakładki to produkt, dzięki któremu w kilka minut stworzymy własny ząb tymczasowy po wyrwaniu. Natychmiastowe działanie oraz przystępna cena wynosząca około 40 zł sprawiają, że artykuł cieszy się pozytywnymi opiniami wielu użytkowników.

Nakładki kosmetyczne na zgryz

Tymczasowe implanty kosmetyczne w formie nakładki to rozwiązanie, które pozwala na wypełnienie ubytków, nierówności lub ewentualnych braków w jamie ustnej. W dostępnych na rynku zestawach znajdują się zazwyczaj dwie nakładki: górna oraz dolna.

Przykładowa nakładka kosmetyczna na zęby

Aby nałożyć nakładkę, wystarczy jedynie zamoczyć ją na dwie minuty w ciepłej wodzie. Gdy materiał, z którego jest wykonana zmięknie można dopasować ją do kształtu swoich zębów. Po ściągnięciu i umyciu należy przechowywać ją w suchym miejscu do ponownego założenia.

Kosmetyczne tymczasowe implanty zębów są bardzo proste do samodzielnego wykonania. Zaletą tego produktu jest również możliwość ich wielokrotnego wykorzystania. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które mają nadniszczoną większą ilość zębów, ponieważ założenie nakładki pozwala na zamaskowanie ubytków w wielu zębach jednocześnie. Istotnym dla wielu osób aspektem może być również atrakcyjna cena produktu wynosząca około 70 zł.

Minusem tego rozwiązania jest fakt, że w trakcie noszenia tego typu nakładek kosmetycznych nie należy spożywać gorących napojów i pokarmów. Nadmierne zwracanie uwagi na to, co spożywamy może niestety powodować znaczny dyskomfort. Jeśli jednak szukamy rozwiązania tymczasowego, które w sposób prosty i ekonomiczny przyczyni się do wizualnej poprawy stanu naszych zębów dosłownie na kilka dni, to będzie to dobry wybór.

Proteza natychmiastowa

Protezy natychmiastowe to najszybszy rodzaj stomatologicznego wypełnienia utraconych zębów. Doskonale sprawdzą się one w przypadku konieczności wyrwania jednego zęba lub większej ich ilości z powodu znacznego naruszenia struktury, lub próchnicy. W ciągu 2-3 wizyt stomatologicznych pacjent ma przygotowywaną protezę a po wyrwaniu zęba wychodzi z gabinetu z pełnym uzębieniem, unikając w ten sposób dyskomfortu związanego z widocznym ubytkiem w jamie ustnej.[1]

Proces wytwarzania protezy natychmiastowej rozpoczyna się od pobrania odcisku szczęki pacjenta. Następnie zakładana jest próbna proteza, która musi być zatwierdzona pod względem rozmiaru i koloru. Moment wydania sztucznego uzębienia zbiega się z wizytą, podczas której usuwane są stałe zęby. Rozwiązanie to sprawia, że okres adaptacji ciała obcego w jamie ustnej skraca się przez fakt, że pacjent nie przyzwyczaja się wcześniej do ubytków zębowych.

Decydując się na ten rodzaj wypełnienia ubytków zębowych warto pamiętać, że proteza natychmiastowa cechuje się zmniejszoną trwałością. Zazwyczaj po okresie zagojenia rany, która pojawia się na skutek ekstrakcji zęba należy ją poprawić co może być uciążliwe w przypadku, gdy zębów do usunięcia jest nieco więcej.

W zależności od lokalizacji oraz indywidualnego cennika w danym gabinecie stomatologicznym koszt wyrobienia protezy natychmiastowej wynosi około 250-500 zł.

Proteza na zatrzaski

Sztuczne zęby tymczasowe na zatrzaski to zaawansowany i cieszący się dobrą opinią pacjentów rodzaj uzupełnienia protetycznego. Co ważne, metalowe elementy i klamry nie są w nich widoczne, dzięki czemu są dobrym wyborem pod względem wizualnym.[2]

Przygotowanie tego rodzaju protezy odbywa się w przeciągu 3-4 wizyt stomatologicznych. Na początku lekarz planuje z pacjentem proces leczenia oraz dokonuje oceny stanu uzębienia. Podczas kolejnych wizyt wykonywane są odciski szczęki. Następuje wtedy również przymierzanie próbnej protezy przez pacjenta. Ostatnim punktem jest zatwierdzenie efektu końcowego przez obie strony, po czym pacjent może cieszyć się uzupełnieniem ubytków zębowych.

Ważnym aspektem tego rozwiązania jest jego trwałość. Zatrzaski w protezie powinny być wymieniane co około 12-18 miesięcy natomiast cała podstawa może służyć na długie lata. Warto pamiętać, że nie jest to jednak rozwiązanie dla osób, które mają znaczne braki w jamie ustnej. Aby proteza mogła stabilnie się utrzymać musi mieć podstawę w postaci elementów kostnych, na których umieszczany jest sztuczny ząb. Klips mocowany jest do nich wtedy w taki sposób aby uniknąć przemieszczania się protezy.

Cena protezy umiejscowionej na zatrzaskach będzie zależna od ilości wykorzystanych implantów oraz początkowego stanu uzębienia. Kwota może wynosić około 3000 zł i zwiększać się lub zmniejszać zależnie od indywidualnych czynników.

Mostek na zęby

Most protetyczny to uzupełnienie, które świetnie sprawdzi się, gdy u danej osoby występuje minimum brak 3 zębów obok siebie. Ten rodzaj sztucznych zębów przymocowany jest do sąsiadujących elementów kostnych, dlatego przez ich założeniem konieczna jest dokładna analiza stomatologiczna i wprowadzenie ewentualnego leczenia.[3]

Aby wykonać stały most protetyczny lekarz musi założyć wcześniej pacjentowi tymczasowe implanty zębowe. W trakcie takiej wizyty stomatologicznej dokonywany jest również wybór idealnego rozmiaru oraz koloru koron zębowych. Na kolejnym spotkaniu doraźne rozwiązanie jest zamieniane na trwałe.

Cena mostu dentystycznego będzie zależała od materiału, z którego jest wykonywany oraz od indywidualnych cen konkretnego gabinetu stomatologicznego. Średni kwota za pojedynczy most na podstawie metalowej to około 750 zł.

Implanty stomatologiczne

Implant stomatologiczny to trwałe uzupełnienie brakującego zęba. Takie rozwiązanie cechuje się wysoką wytrzymałości i jest szczególnie zalecane przez stomatologów. Implanty mocowane są za pomocą tytanowych śrub do elementów kostnych, dzięki czemu są bardzo stabilnie umiejscowione w jamie ustnej.[4], [5]

Implant może być założony w trakcie jednej wizyty stomatologicznej. Ich ilość możliwa do przyłączenia nie jest ograniczona natomiast będzie zależna od tego, czy kość danego zęba jest widoczna. Jeżeli pacjent nie zgłosił się odpowiednio szybko po nastąpieniu ubytku to implant może być trudny do założenia i prawidłowego umiejscowienia, ponieważ kość stanowi jego podstawę.

Trwały sztuczny ząb charakteryzuje się stosunkowo wysoką ceną. Nie wliczając kosztów poszczególnych wizyt lekarskich, podstawowy implant zębowy na tytanowym łączniku to koszt około 2 500 zł.

Ile kosztuje sztuczny ząb?

Pod względem finansowym zdecydowanie najbardziej opłacalnym wyborem są tymczasowe implanty kosmetyczne. Warto wykorzystać je jako doraźne rozwiązanie w trakcie czekania na wizytę stomatologiczną lub podczas planowania procesu leczenia.

Średnią półkę cenową zajmują uzupełnienia takie jak mostek protetyczny oraz proteza natychmiastowa, natomiast najwyżej znajdują się trwałe implanty stomatologiczne.

Decydując się na konkretne uzupełnienie ubytków zębowych warto pamiętać, aby do średniej ceny danego rozwiązania doliczyć dodatkowe koszty. Cena będzie zależała również od stanu wyjściowego naszego uzębienia. Zazwyczaj przed nałożeniem protezy, implantu lub innego sposobu mającego na celu zamaskować brak zęba konieczne jest dokładne oczyszczenie uzębienia oraz wypełnienie niektórych ubytków.

Co może powodować brak zęba? Przyczyny powstawania ubytków

Brak zębów z przodu jak i z tyłu może być wynikiem różnych czynników. Warto wiedzieć co może wpływać na wypadanie lub konieczność chirurgicznego usunięcia zębów, aby móc w porę zapobiec takiej sytuacji. Brak zęba może być spowodowany[6] między innymi przez okoliczności takie jak:

 • Nieodpowiednia dbałość o higienę jamy ustnej. W sytuacji, gdy niewystarczająco dokładnie myjemy zęby, lub częstotliwość ich czyszczenia jest zbyt niska dochodzi do pojawienia się próchnicy. Jej nadmiar może sprawić, że ząb okaże się nie do uratowania i konieczne będzie jego usunięcie.
 • Zatrzymanie zęba następuje wtedy, gdy wzrasta on w kość szczęki i mimo prawidłowego wykształcenia znajduje się w niewłaściwym położeniu. W celu zniwelowania przemieszczania się pozostałych zębów i uniknięcia dodatkowych powikłań konieczna w takiej sytuacji jest ekstrakcja zęba.[7]
 • Brak zębów w młodym wieku może wynikać ze źle wyrastających zębów w żuchwie. Ich niewłaściwe rozmieszczenie może sprawić, że niektóre części uzębienia nie będą się mieściły lub zaczną się wykrzywiać. Aby zapobiec dalszym powikłaniom konieczne może okazać się leczenie jamy ustnej, w tym usunięcie zęba.
 • Ubytek w zębie może być również efektem wypadku. W przypadku złamania lub silnego naderwania struktury zęba może on wypaść samodzielnie, lub kwalifikować się do zabiegu chirurgicznego.
 • Ostre zapalenie tkanek otaczających korzeń zęba to kolejna sytuacja, gdy leczenie nie jest możliwe i jedynym sposobem na uniknięcie dodatkowych powikłań jest ekstrakcja.
 • Niedrożność kanałów chorego zęba może sprawić, że leczenie kanałowe okaże się niemożliwe do przeprowadzenia. Stomatolog może zalecić wtedy usunięcie zęba lub leczenie implantologiczne.[8]

Czy samo maskowanie ubytku wystarczy?

Ubytek w zębie to nie tylko kwestia wizualnego problemu. Długotrwały brak zęba może przyczynić się do negatywnych w skutkach procesów zachodzących w obrębie jamy ustnej. Sytuacja oczywiście jest poważniejsza w przypadku, gdy brakuje nam większej ilości zębów.[9]

Brak jednego zęba może sprawić, że te, które znajdowały się obok niego będą bardziej przeciążone. Jeśli odpowiednio wcześnie nie zostanie wprowadzony do jamy ustnej implant lub inna forma uzupełnia zębowego to pozostałe elementy w żuchwie mogą się przesuwać i wykrzywiać. Leczenie takich powikłań może okazać się znacznie bardziej kosztowne i czasochłonne niż w przypadku natychmiastowo wdrożonego leczenia.

Puste, zanieczyszczone doły w jamie ustnej to kolejnym skutek uboczny mogący się pojawić, gdy ubytek zęba nie zostanie zastąpiony poprzez sztuczny ząb tymczasowy lub trwały implant. W miejscach, w których wcześniej były zdrowe zęby mogą gromadzić się resztki jedzenia i bakterie, czego efektem może być nasilenie próchnicy oraz infekcji bakteryjnych.

Leczenie implantologiczne może okazać się dla wielu osób koniecznością zarówno pod względem wizualnym jak i zdrowotnym. Warto pamiętać, że uzupełnienie brakujących zębów w odpowiednim czasie może również znacznie obniżyć koszty leczenia, ze względu na mniejszą częstotliwość wizyt w gabinetach stomatologicznych.

Wpływ ubytków zębowych na wygląd twarzy

Warto pochylić się nad zagadnieniem czy brak zęba zmienia kształt naszej twarzy. Faktem jest, że nawet jeden brakujący ząb może przyczynić się do znacznego postarzenia naszego wyglądu. Problem ten nasila się, gdy brakujących zębów jest więcej.[10]

W momencie, gdy następuje utrata zęba, na przestrzeni kilku miesięcy zanikają kości, na których był on przymocowany. Efektem takiego procesu może być zmniejszenie sprężystości twarzy, zmiana jej owalu oraz powstawanie zmarszczek w okolicach żuchwy. Z czasem proces ten może się pogłębiać. Dlatego ważne jest aby odpowiednio szybko skonsultować się z lekarzem i uniknąć nieprzyjemnych dla naszego wyglądu zewnętrznego powikłań.

Podsumowanie

Zarówno kosmetyczne tymczasowe implanty, sztuczne zęby jak i trwałe rozwiązania w postaci protez oraz implantów mogą okazać się przydatne w określonych etapach leczenia. Znajomość dostępnych środków pozwoli zadbać o nasz wygląd, pewność siebie oraz prawidłowe funkcjonowanie jamy ustnej jak i całego organizmu.

Źródła

 

 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3935354/
 • https://saudijournals.com/media/articles/SJODR_511_522-527.pdf
 • https://www.research.manchester.ac.uk/portal/files/54519630/FULL_TEXT.PDF
 • https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0022391304005207
 • https://www.championsimplants.com/upload/files/studien/sdg/Dental_implants_a_different_perspective.pdf
 • https://www.researchgate.net/publication/332807641_To_Find_Out_the_Causes_of_Extraction_of_Teeth_in_the_Patients_Coming_to_the_Department_of_Oral_and_Maxillofacial_Surgery_at_Kantipur_Dental_College_Teaching_Hospital_and_Research_Center_from_January_2
 • https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/002203459607502S08
 • https://www.researchgate.net/publication/227626059_Ledging_and_blockage_of_root_canals_during_canal_preparation_causes_recognition_prevention_management_and_outcomes
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4201933/
 • https://sbdmj.com/114/114-02.pdf

 

 

Dodaj komentarz