Na czym polega wybielanie zębów i czy może powodować ból?

Na czym polega wybielanie zębów i czy może powodować ból

Wybielanie zębów to we współczesnych czasach popularna operacja stosowana do przeobrażania naturalnej barwy zęba bez uszkodzenia podczas tego zabiegu zębów. Niektóre zęby są naturalnie ciemne, ale mogą także stać się ciemniejsze w miarę upływającego czasu. Szczególnie u regularnych palaczy lub przez konsumpcję żywności kolorowej, która może zabarwić zęby, np. kawy lub czerwonego wina. Większość schorzeń tego typu może być skutecznie leczona, szybko i efektywnie przy wykorzystaniu nowoczesnych sposobów wybielania zębów. Na czym polegają te metody? Na czym polega wybielanie zębów u dentysty? Przekonaj się!


Nawigacja:

Na czym polega wybielenie zębów?

Dostępne są różne możliwości, niektóre z współuczestnictwem światła dla szybszych rezultatów. Po wstępnym poradnictwie doświadczony stomatolog doradzi najbardziej odpowiedni dla nas sposób zabiegu. Powinien on przede wszystkim wiedzieć, jaki jest wpływ środków wybielających na wytrzymałość i mikrostrukturę powierzchni szkliwa oraz posiadać odpowiednią wiedzę o wybielaniu zębów. Powinno się ono odbyć w gabinecie z wykorzystaniem specjalistycznego lasera. Stosowany jest tego typu zabieg przeważnie jako indywidualny sposób wybielania zębów. Niemniej jednak pozwala on także uzyskać dodatkowy szybki rezultat na początku lub końcu procesu wybielania sposobem domowym. Jednak zacznijmy od tego dlaczego, kiedy naszym głównym tematem staje się wybielanie zębów, dentysta powinien chociaż asystować naszemu procesowi upiększania szkliwa?

Wybielanie zębów profesjonalnym zabiegiem u dentysty

Technika wybielania gabinetowego polega na użyciu nadtlenku karbamidu lub nadtlenku wodoru o wysokim nasyceniu. Są to produkty przeznaczone wyłącznie do stosowania pod nadzorem i kierunkiem stomatologa. Ponieważ w czasie ich stosowania uwalnia się około dziesięciu procent nadtlenku wodoru. Tylko wybielanie zębów u stomatologa zapewnia bezpieczne do tego warunki.

Przed zabiegiem powinniśmy dokładnie dostępnymi nam profesjonalnymi sposobami oczyścić zęby. Celem ochronienia dziąseł zabezpiecza się je odpowiednim żelem na czas tego zabiegu. Następnie nanosi się medykament wybielający na miejsca, które mają być wybielone, zwykle na przedtrzonowce lub siekacze. W dalszej kolejności przez przeszło piętnaście minut naświetla się zęby światłem specjalnej lampy. Na jedną operację składają się dwie lub trzy fazy naświetlania. Za każdym razem usuwa się warstwę preparatu i nakłada nową.

Ból zębów po wybielaniu – czy jest się czego bać?


Należy wiedzieć, że ból zębów po wybielaniu tą metodą praktycznie nie występuje. Po tym zabiegu przygotowuje się indywidualne przezroczyste nasadki, które otrzymujemy na kolejnej wizycie wraz z kompletem strzykawek medykamentu wybielającego o stężeniu wybielającej substancji uzależnionej od naszych potrzeb. Takie wybielanie za pomocą nakładek powinno trwać najczęściej przez okres około dwóch tygodni. Nakładki służą badanemu przez długi czas i używa się ich również do zapobiegania próchnicy. W celu osiągnięcia szybkiego i trwałego rezultatu oraz w trudnych uwarunkowaniach klinicznych, np. w przypadku zębów przebarwionych antybiotykami, zaleca się oprócz wybielania gabinetowego, także wybielanie sposobem domowym. Oferuje on bowiem najlepszą możliwą stałość i uniknięcie przebarwień na przyszłość. W związku z tym należy wiedzieć, że praktycznie wszystkie metody wybielania zębów stosowane pod nadzorem stomatologa są uzupełnione o pełną prewencję przeciw próchnicy.

Źródła:

  1. Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym, Romaniuk-Demonchaux A., Magazyn Stomatologiczny, ISSN: 1230-0888, 2014, 3: 37-41 
  2. Teeth Whitening, Get Digital World, CreateSpace Independent Publishing Platform, 2017, ISBN: 1979555079, 9781979555074

Dodaj komentarz