Jak szybko wybielić zęby? Praktyczne metody i wskazówki

Jak szybko wybielić zęby Praktyczne metody i wskazówki

Trudno byłoby wskazać osobę, która nie marzy o śnieżnobiałym uśmiechu. Białe zęby postrzegane są jako zdrowe i piękne, dlatego często podejmujemy różnorakie działania w celu rozjaśnienia koloru zębów. Od stosowania past wybielających poprzez czyszczenie węglem aktywnym czy olejem kokosowym aż do samodzielnego używania środków wybielających z równoczesnym zastosowaniem białej diety. Niestety, często efekty nie są zadowalające, a nasz uśmiech znacznie odbiega wyglądem od tych widzianych na reklamach.


Nawigacja:

Sposób w jaki szybko wybielić zęby

Jeśli zależy nam na skutecznym, a zarazem bezpiecznym wybieleniu zębów, powinniśmy udać się do klinki dentystycznej, aby skorzystać z profesjonalnych usług, które zapewnią wymarzony efekt hollywoodzkiego uśmiechu. Bezpieczne wybielanie zębów to ważna sprawa i doświadczeni dentyści poinformują nas, jak skutecznie wybielić zęby oraz czy wybielanie zębów jest szkodliwe na dłuższą metę. Stomatolodzy dobierają dziś metody wybielania zębów indywidualnie, gdyż każdy zabieg wybielania zębów musi być dopasowany do ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Profesjonalne wybielanie zębów to najlepsze wybielanie zębów w naszej sytuacji zdrowotnej. Zaufaj więc specjaliście, a on dobierze ci najlepszą metodę wybielania zębów. Dowiesz się, jak szybko wybielić zęby i jak wybielić zęby w jeden dzień, jeśli oczywiście to dla Ciebie możliwe.

Jak najlepiej wybielić zęby? Zacznij od wizyty u stomatologa. To pierwszy krok.

Wybielanie a rozjaśnianie zębów. Oficjalnie terminu „wybielanie” powinno się używać tylko w odniesieniu do środków, które zawierają substancje wybielające. W tym np. nadtlenek wodoru stosowany, np. jeśli chodzi o wybielanie u dentysty metodą nakładkową. Z kolei terminem „rozjaśnianie” należy odnieść do koloru uzębienia, który uzyskuje się na skutek usunięcia osadów z powierzchni zębów, np. poprzez użycie węgla aktywnego czy zastosowania zabiegu skalingu oraz piaskowania. Pasty do zębów to najczęściej „rozjaśniacze”, którym nadaje się przymiotnik „wybielające”, aby zachęcić klienta do kupna.

Wybielanie zębów metody

Najpierw należy udać się do stomatologa na wizytę konsultacyjną, na której lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad i sprawdza stan uzębienia. Na podstawie zdobytych w ten sposób informacji zaleca odpowiednią metodę wybielania zębów. Każdy specjalista bierze pod uwagę wszystkie istotne czynniki, w tym kwestie zdrowotne oraz finansowe – wszystko w trosce o bezpieczeństwo i komfort pacjenta. Następnie dentysta zabiera się za profesjonalne czyszczenie zębów. Kamień, osad, przebarwienia po kawie… wszystko musi zostać dokładnie usunięte z powierzchni szkliwa. Dopiero na dokładnie oczyszczonych zębach można przeprowadzić wybielanie.

Laserowe wybielanie zębów u specjalisty

Dobrze wyposażony gabinet dentystyczny zaopatrzony jest w specjalistyczne urządzenie do wybielania zębów. Najczęściej pacjenci decydują się na wybielanie laserowe zębów, gdyż wybielanie zębów laserem daje szybki efekt estetyczny. Laser do wybielania zębów to obecnie powszechny standard stomatologiczny, a laserowy zabieg wybielania zębów nie wiąże się z powikłaniami. Zestaw do wybielania zębów dobierany jest przez stomatologa i technika dentystycznego w porozumieniu z pacjentem.

Jednak w tej metodzie wymagane jest laserowe leczenie zębów

Ważna dla tego procesu metoda leczenia zębów jest laseroterapia. Promienie laserowe wnikają w tkanki miękkie i czyszczą, od razu odkażając – nawet głębokie – ubytki. Po zabiegu wstępnym od razu można uzupełnić ubytek odpowiednim wypełnieniem. Laserowe wybielanie zębów daje szybkie efekty i jest całkowicie bezbolesne.

Wybielanie zębów lampą jako alternatywa dla laseru

Niekiedy, w przypadku niewielkich zmian osadzania się kamienia możliwe jest wybielanie zębów lampą. Jednak najczęściej wraz z laserowym leczeniem zębów łączy się również laserowe wybielanie zębów. Laser do wybielania zębów to znak czasu, bo zabieg wybielania zębów należy przecież do codziennego wizerunku zadbanego człowieka. Zatem, nie martw się, bo będziesz sam decydować, jaki zestaw wybielający zęby zastosuje twój dentysta, gdy zdecydujesz się na wybielanie zębów w gabinecie.

Wybielanie zębów beyond


W metodzie wybielanie zębów beyond stosuje się natomiast aktywny tlen. Wybielanie zębów lampą beyond polega na usuwanie przebarwień nazębnych, niekiedy nawet w trakcie jednej sesji trwającej od 30 do 60 minut, a więc efekt jest natychmiastowy. Co najważniejsze, w odróżnieniu od na przykład leczenia kanałowego jest to metoda całkowicie nieinwazyjna, która nie narusza struktury leczonego zęba.

Wybielanie zębów metodą nakładkową

Wybielanie nakładkowe polega na zastosowaniu specjalnych szyn winylowych, które dopasowuje się indywidualnie do kształtu szczęki pacjenta. Tak specjalnie skonstruowane szyny do wybielania zębów są wypełnione środkiem wybielającym, np. nadtlenkiem karbamidu i zakłada się je co noc w okresie od tygodnia do dwóch. Efekty kuracji nakładkowej są bardzo wyraźne i utrzymują się do kilku lat. Można przedłużyć trwałość takiego wybielania poprzez stosowania kuracji przypominających – raz do roku zakłada się szynę na jedną lub dwie noce.

Wybielanie zębów metodą nakładkową wiąże się więc z koniecznością zabiegów przypominających, jednak każda najlepsza metoda wybielania zębów wymaga od nas nawyku jej powtarzania, podobnie jak codzienna higiena jamy ustnej. Najlepsze wybielanie zębów to codzienna dbałość o kondycję naszej jamy ustnej. Wybielanie metodą nakładkową można stosować raz na kilka lat.

Profesjonalna, ale kosztowna metoda naświetleniowa

Kolejna metoda profesjonalnego wybielania zębów jest przeprowadzana tylko w gabinecie stomatologicznym. Efekty metody naświetleniowej, jeśli chodzi o wybielanie zębów lampą led, są bardzo silne i trwałe. Lekarz nakłada na zęby żel tlenowy, zaś na dziąsła – żel ochronny. Następnie naświetla całość niebieskim promieniowaniem, które aktywuje działanie żelu tlenowego. Cząsteczki w stosunkowo krótkim czasie utleniają powierzchnię szkliwa. Po takim zabiegu nasze zęby mogą być jaśniejsze nawet o osiem tonów. Metoda ta, zwana metodą Beyond, jest całkowicie bezpieczna i trwa od 30 do 60 minut. Nie niszczy ona struktury zęba, więc jest absolutnie nieinwazyjna, dlatego wybielanie zębów lampą Beyond nie ma żadnych przeciwwskazań. W jej prawidłowym przeprowadzeniu obowiązują tak zwane „białe godziny”, czyli zakaz spożywania barwiących, kolorowych napojów i pokarmów do trzech godzin po zabiegu.

Jednak istnieją prostsze rozwiązania jak paski Hello White

Dla osób ceniących sobie najprostsze rozwiązania polecane są paski wybielające Hello White. Ta metoda wybielania dodatkowo proponowana jest jako profilaktyka białego zabarwienia szkliwa. Warto więc traktować ją jako metodę zapobiegania tworzeniu się kamienia i osadów nazębnych. Paski Hello White są polecane przez pacjentów dbających na co dzień o całościową higienę jamy ustnej.

Bezpieczeństwo

Wokół zabiegów wybielających narosło wiele mitów. Mówi się, że zęby żółte to zęby zdrowe, a wybielanie tylko je osłabia i niszczy. Owszem, w trakcie zabiegu są stosowane silne substancje, których nie można kupić w żadnej drogerii czy aptece, ale należy pamiętać, że nad wszystkim czuwa wykwalifikowany lekarz, którego obowiązkiem jest zadbanie o dobór odpowiedniej metody, a w razie przeciwwskazań odradzenie zabiegu. Znacznie większą szkodę wyrządzi zębom domowe „wybielanie” np. z użyciem sody, aniżeli profesjonalna procedura podjęta w gabinecie stomatologicznym.

Wybielanie zębów – przeciwwskazania

Nie zawsze istnieje możliwość wykonania zabiegu. Przede wszystkim wybielanie można wykonać jedynie u osób powyżej 18 roku życia. Wymagany jest odpowiedni stan zdrowia zębów. Od wykonanej higienizacji jamy ustnej (np. skalingu czy piaskowania) muszą minąć minimum 2 tygodnie – dopiero po tym czasie można wybielić zęby.

Wybielanie zębów a karmienie piersią

Wybielanie zębów nie jest wskazane w ciąży i podczas karmienia piersią, u osób chorych na niestabilną cukrzycę, padaczkę czy chorobę Parkinsona. Wyraźnym przeciwwskazaniem jest także alergia na składniki preparatu wybielającego, m.in. utleniacze i glicerynę.

Źródła:

  1. Techniki nowoczesnej stomatologii umożliwiające poprawę kosmetyki, kształtu i ustawienia zębów. Cz. II. Wybielanie zębów żywych w codziennej praktyce stomatologicznej. Wybielanie medyczne prowadzone w gabinecie stomatologicznym, Romaniuk-Demonchaux A., Stomatologia, 2014, 1-2; 28-33
  2. The Ultimate Guide to Teeth Whitening, Joan Cobb, Lulu Press, Inc, 2015, ISBN: 1329672674, 9781329672673

Dodaj komentarz