Żółte zęby – skąd się biorą?

żółte zęby – skąd się biorą

Biały uśmiech to marzenie wielu osób. Niestety, niektórzy z nas, pomimo zachowywania przepisów higieny jamy ustnej, zauważają, że ich zęby mają nieładne, żółte zabarwienie. I niestety kolor ich zębów nie odpowiada aktualnym standardom piękna. Tym samym wielu z nas zadaje sobie pytanie, dlaczego mam żółte zęby, mimo codziennego mycia.
Nawigacja:


Od czego żółkną zęby? Co ma na to wpływ?

Czynników takiego stanu rzeczy może być wiele poprzez niewłaściwe jedzenie, palenie papierosów, aż po warunki genetyczne. Pobudki żółknięcia zębów można podzielić na dwa konglomeraty. W pierwszej kolejności należy wspomnieć o czynnikach zewnętrznych, związanych z ogólnie rozumianym stylem życia. Drugą grupę stanowią czynniki wewnętrzne, które określa się nazwą okoliczności genetycznych. Pierwszy zespół pobudek wpływających na nieestetyczne, żółte zabarwienie zębów to niewłaściwe jedzenie. Niektóre produkty spożywcze, takie jak czerwone wino, coca cola, kawa, herbata, a także jagody, granaty czy grejpfruty, zawierają w sobie duże zawartości chromogenów. Czyli preparatów, które po zajściu określonej reakcji chemicznej przekształcają się w pigmenty, przylegające do szkliwa i zmieniające jego barwę. Jeżeli szkliwo jest dodatkowo osłabione, np. za przyczyną częstego konsumowania kwaśnych napojów orzeźwiających i owoców uszkadzających jego twardą konstrukcję, to pigmenty wnikają jeszcze głębiej i powodują żółknięcie zębów.

Palenie a znaczące żółknięcie zębów

Otóż, w tej sytuacji odpowiedzialne są za to znajdujące się w skrętach tytoniu trujące preparaty chemiczne oraz niewłaściwa higiena. Jeżeli zęby nie są myte po każdym jedzeniu, a przynajmniej dwa razy dziennie, a do tego nie dochodzi stosowanie nici dentystycznych oraz substancji do płukania ust, na zębach gromadzi się żółtawa płytka, która z czasem przekształca się w kamień nazębny. Na żółknięcie zębów ma również wpływ długotrwałe przyjmowanie niektórych medykamentów. Bardzo żółte zęby u dziecka mogą też być spowodowane stosowaniem do ósmego roku życia pewnych z kręgów antybiotyków. Może to skutkować odbarwieniem zębów na żółte, a nawet brązowe zabarwienie. Żółte zęby przyczyny mają też niezwykle często w pochodnych minocykliny, będącej komponentem lekarstw przeciwtrądzikowych.

Preparaty obniżające ciśnienie oraz antyalergiczne

Przeobrażanie się barwy uzębienia zauważają u siebie także pacjenci po chemioterapii w miejscach głowy i karku. Drugi zespół pobudek, które można określić nazwą wewnętrznych, ma związek z warunkami genetycznymi oraz naturalnymi postępowaniami starzenia się organizmu. Niektórzy ludzie mają po prostu nieco ciemniejszy, żółtawy charakter zębów, który dodatkowo pogłębia ich pociąg do kawy, herbaty czy tytoniu. W takim wypadku warto odwiedzić dentystę, który dobierze odpowiednią dla pacjenta kurację i doradzi fachowo, jak wybielić żółte zęby. Należy też wiedzieć, że żółknięcie zębów jest naturalnym procesem związanym ze starzeniem się organizmu. Przez co nie każdy sposób na żółte zęby się w tym przypadku sprawdzi. Wraz z biegiem czasu, szkliwo staje się coraz bardziej prześwitujące. Niszczą je kwasy dostarczane w jedzeniu, a dodatkowo ściera się w procesie żucia. O wiele bardziej widoczne są wówczas także przebarwienia spowodowane pobudkami zewnętrznymi.

Źródła:

  1. Wpływ palenia tytoniu na stan jamy ustnej – przegląd piśmiennictwa, Kusa-Podkańska M., Wysokińska-Miszczuk J, TPS 2005, 3, 9, 86–88
  2. Textbook of Oral Medicine, Oral Diagnosis and Oral Radiology – E-Book, Ravikiran OngolePraveen B N,  Elsevier Health Sciences, 2014, ISBN: 8131237990, 9788131237991

Dodaj komentarz